Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vznik československej republiky... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Vďaka za pár slov pani Soňa,

Vďaka za pár slov pani Soňa. Určite si ten deň, zaslúži byť aspoň pamätným dňom. Už je to v prvom čítaní. Konečne sa to snáď Dostálovi a spol. podarí. Každý deň je teraz na Slovensku prekvapením, čo sa odhaľuje za zločiny. Jedným zo zločinov, bolo určite rozbitie republiky, žiaľ legalizovaným. Bol som vo februári v bývalej budove Federálneho zhromaždenia, kde sa zastavil čas. Je z toho múzeum. Situáciu zachránila naša spoločná účasť v Európe, zrušenie tvrdej hranice. Inak by som to ťažko znášal. Keď ju znova budovali, cítil som sa, ako by sa obnovoval Protektorát. Majte sa a píšte, píšete dobre.
 

 

V niečom som za, v niečom proti. Tomu sa hovorí byť objektívny.

To, čo nazývate rozbitie republiky a považujete za zločin, bolo ROZDELENIE republiky, len sa to v tom behu zdalo ako rozbíjanie. Keby to záležalo odo mňa, nedovolil by som to rozdelenie, ale ak to mám retrospektívne hodnotiť, BOLO TO VEĽMI DOBRÉ. Keby sa to nestalo na začiatku, bolo by k tomu došlo v priebehu času. Len si spomeňte, koľko ťažkých pretrasov prebehlo v ČR a u nás. Keby sme boli v jednom hrnci, bolo by to vždy vulgarizované národne á la "to tí hnusní Česi" - "to tí blbí Slováci". Takto to prebehlo polarizovane a medzi nami bol pokoj.

A pokiaľ ide o hranice, tak aj tá tvrdá hranica nám slúžila na úžitok. Objektívne povedané. Lebo hneď po pár mesiacoch bola tá tvrdá hranica odstránená akožto vôľa oboch krajín. A teraz sa nadštrikovávajú spojenia všade tam, kde to ide.
 

 

Bol by som velmi povdacny , keby slovenski separatisti aspon na den vyrocia vzniku Ceskoslovenska zdrzali sa komentarov oslavujucich rozbitie, popravu vlasti mojich rodicov mojej malickosti vratane mojich deti! Ja osobne v predkremacnom veku sa nezucastnujem pseudo oslav pod ruskou zastavou , kde prejavujem spokojnost nad likvidaciou federalnej kultury ,sportu a hlavne ekonomiky.
 
Hodnoť

Áno, naším pamätným dňom

je 30. október, výročie Deklarácie slovenského národ, že vytvoríme spoločnú republiku s Čechmi. O tom čo sa dialo v Prahe naši dejatelia nemali žiadne vedomosti. Takže 30. 10. sme sa rozhodli, že vznikne nová republika.
 
Hodnoť

 

Škoda len, že dodnes nemáme na Slovensku tú históriu vzniku Československej republiky spracovanú OBJEKTÍVNE A PRAVDIVO.

Slováci nevedia, že bez Čechov by sme boli niekde na skládke bioodpadu. České vojsko nás muselo TRIKRÁT vyslobodiť z maďarských drápov vojenskými protiútokmi.
No a Česi zase nevedia, že z vyslobodeného Slovenska v krátkej dobe spravili českú kolóniu.

Objektívne spracovanie našich spoločných dejín by prinieslo prekvapivý obraz česko-slovenskej symbiózy. Že pri tých prirodzených aj neprirodzených treniciach oba národy mali zo spolužitia úžitok.
 

Za a proti...

Za a proti...celkom ste to vystihol, myslím to váhanie, či je nám dobre ale zle, ked sme boli spolu, či ked sme samostatne. Objektívne je však jasné, že nás zachraňovali Štefánikové légie a žiadne České vojsko. MRŠ otočil koliesko dejín, keď z Čechov a Slovákov, urobil Legie za spoločnú vec. A nebyť hrozby a použitie lsti, že nám pomáha aj Francúzska armáda...zopár legionárov si začiernilo tváre a chýr sa šíril, až do Budapešti. Prichádzala monarchia a nakoniec sme z toho mali vzorovú pokrokovú demokratickú republiku. Aféry a aférky boli. Ako nakoniec, sú vždy a za každého režimu. Všimnite si, čo je dôležité. Počet krkov. Tu burcuje cirkev, aby nás bolo viac. Niektoré národy nás idú prečísliť, sú produktívnejšie. Boli sme solídna republika a nechali sme to nejakým Klausom a Mečiarom. Ktorí, len boh vie, za koho kopú? Obaja sa však razantne zmocnili moci a revoluční disidenti, zostali mimo hry. Havla izolovali na hrade a robili si čo chceli. Myslíte, že to bola náhoda, že ho tak jednomyseľne zvolili, práve komunisti? Už sa im hodil, ako vždy vedeli otočiť. "Rozbehnutú zabijackú mašinu s novinkami Pravda a Rudé Právo s podtitulom spojenia proletárov celého sveta", nebolo možné, len tak zastaviť. Ona ešte teraz dobieha. Pozrite, kto tu ťahal za nitky, koho tu NAKA objavuje a vyťahuje na svetlo božie! Zasa monarchov. Pýtam sa jedného, ako to dokázali, kde zobrali peniaze, že sa správa tak veľkoryso? Nuž odpísali sme jeden bager, kolektívne rozhodnutie! A prečo jemu. A komu, keď nie jemu?! Takže zločin tu stále pokračuje, či v národných alebo federálnych farbách, to je jedno. Len stále ide o krk. To je objektívne, uznáte!?
 
Hodnoť

Zaujímavé -

- zakže z celého radu, množstva prezidentom vyznamenaných poznáte akurát tak Karla Gotta, Karla Fialu, Romana Prymulu. Smutné.
Nech sa páči, tu je presný zoznam vyznamenaných, možno si spomeniete, že poznáte aj niekoho iného, alebo že "to meno mi niečo vraví:" https://www.idnes.cz/zpravy/do...
Ale na druhej strane - ja zas nepoznám seriál „Četnické Humoresky“ ani "československú republiku." Poznám Četnické humoresky a Československú republiku. Neviem, čo si myslieť o niekom, kto už v nadpise spraví takú chybu.
 
Hodnoť

... vznik Československa ...

... ako jeden z dôsledkov vývoja dejinných udalostí po I. svetovej vojne bol "blahodárny" pre obidva národy ... rozdelenie bolo dôsledkom neschopnosti vtedajších mocných strategicky vyhodnotiť záujem obidvoch národov ... obyvateľstvo zdecimované budovaním "svetlých zajtrajškov", nemalo žiadnu šancu postaviť sa nezmyselnému zámeru ... pomýlený Čarnogurský "pindal" o samostatnej hviezdičke na vlajke Európy a gauner Mečiar s "mátoživým" prognostikom vlastného ega Klausom, dali punc svojej hlúposti v podobe dohody o rozdelení spoločného štátu ... tak som to vnímal v tých časoch ... dnes, je mi to jedno ... stále som však presvedčený, že to bolo zlé rozhodnutie ... u nás sa v plnej nahote ukázala neschopnosť spravovať svoje veci k prospechu všetkých obyvateľov ... pomaly to už trvá tridsať rokov ... spokojnosť, či nespokojnosť je vecou individuálneho vnímania a následných postojov k životu v samostatnom štáte ... na to, aby sme boli naozaj svojbytným národom potrebujeme ešte aspoň 10 generácii ... predovšetkým dovnútra ... navonok máme výhodu, že sme súčasťou EÚ a NATO ... vytvára nám to oveľa jednoduchšie okolnosti nášho rozvoja, napriek prevahe "produkovania" negatívneho ... jeden z najvýznamnejších medzníkov v našich dejinách by si zaslúžil tomu zodpovedajúce postavenie v širokej škále rôznych sviatkov ... aspoň na to by sme sa mohli za tri desaťročia "svojstojnosti" zmôcť :-) ...
 
Hodnoť

 

Dakujem za podnetnu diskusiu a je mi luto, ze som pana Droppu sklamala...co uz...
 


Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 2 400
 2. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 1 765
 3. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 1 498
 4. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 772
 5. Peter Cmorej: Pellegriniho vláda rozdala svojim v posledných dňoch ďalších 3,4 milióna € 750
 6. Eva Gallova: Vtipy o vlekároch 706
 7. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 690
 8. Anton Kovalčík: Fuj internet 1. Webkamky. 645
 9. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 575
 10. Peter Kollega: Pani Balogová, prečo SME asistuje pri samoamnestii malého Fica? 574

Rebríčky článkov


 1. Roman Hutira: Za pracovnou ponukou dnes sa zväčša skrýva kompromis na úkor peňazí, či pracovnej náplne.
 2. Štefan Vidlár: Hlasný Hlas
 3. Jozo Peric: Pfizer má vďaka prvenstvu pri vakcíne proti Covidu dobre našliapnuté
 4. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 5. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 6. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 7. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 8. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!
 9. Kristína Jakubičková: Ach, tí muži!
 10. Dušan Seberíni: Pani Čaputová vymenujte už konečne Matovičovho vládneho spíkra !


Už ste čítali?